Badania termowizyjne w budownictwie


Termografia w podczerwieni jest jedną z najlepszych metod określania obszarów strat energii z budynków, co czyni ją niezbędnym narzędziem dla wielu firm budowlanych. Badania termowizyjne w budownictwie umożliwiają inżynierom szybką identyfikację obszarów o nadmiernej temperaturze lub źródeł strat ciepła, takich jak szczeliny w izolacji termicznej.

W 2009 r. irlandzki rząd wprowadził prawo, które wymaga, aby każde mieszkanie przeznaczone na sprzedaż lub do wynajęcia miało określony rating energetyczny budynku (BER). Ponieważ wykorzystanie termografii w podczerwieni jest jedną z najlepszych metod określania obszarów strat energii z budynków, kamery termowizyjne stały się praktycznie nieodzowne.

Najlepsze kamery termowizyjne pozwalają dokładnie i z bezpiecznej odległości zobaczyć i zmierzyć różnice temperatur. Świetnie nadają się nie tylko do określania BER budynku, ale także do inspekcji dachów, oceny szkód wodnych i wielu innych badań strukturalnych (w tym tuneli, betonowych pokryć mostów, prac renowacyjnych oraz systemów mechanicznych i elektrycznych).

Jak działa kamera termowizyjna?
Mówiąc najprościej, obrazowanie termiczne pozwala zobaczyć promieniujące ciepło obiektu. Kamery termowizyjne mniej więcej rejestrują temperaturę różnych obiektów w kadrze, a następnie przypisują każdej temperaturze odcień koloru, co pozwala zobaczyć, ile ciepła promieniuje w porównaniu do obiektów wokół.

Kamery termowizyjne wykrywają temperaturę, rozpoznając i rejestrując różne poziomy światła podczerwonego i przekształcając promieniowanie podczerwone w obraz dwuwymiarowy. Wiele modeli ma czułość, która będzie wskazywać różnicę 0,2 stopnia. Pozwala to na doskonałą reprezentację wydajności energetycznej konstrukcji w znanych warunkach przez wykwalifikowanych operatorów. Wykorzystując te informacje w sposób inteligentny, właściciele budynków mogą ocenić, czy i kiedy wymagają naprawy lub konserwacji lub czy nowe konstrukcje spełniają kryteria wydajności.

Istnieje wiele różnych modeli kamer termowizyjnych i wybór odpowiedniego może czasami wydawać się trudny. Ocena 5 cech kamery wymienionych powyżej wskaże Ci właściwy kierunek.

Nie ma jednej kamery termowizyjnej do wszystkich zastosowań, ale istnieją modele, które świetnie sprawdzą się w wielu zadaniach. Aby mądrze zainwestować swoje pieniądze, musisz poświęcić trochę czasu i naprawdę zastanowić się, jakie funkcje używasz, a których nie potrzebujesz.

Sprawdź jeszcze: term-os.pl